Stratégie na správu peňazí – 7 krokov ako urobiť domáci rozpočet (krok 1)

Krok 1: Nastavte si svoje ciele

Predtým ako budete spravovať svoje peniaze, musíte sa rozhodnúť čo je pre vás skutočne dôležité. Ak to urobíte, máte základ pre svoje rozhodovanie čo robiť so svojimi peniazmi. Napíšte si, čo je pre vás dôležité a používajte tento zoznam. Pomôže vám to určiť vaše finančné ciele. Zopár nápadov ako by zoznam mohol vyzerať:

Ak je pre vás dôležité… Vaším cieľom by malo byť…
  • žiť bez starostí
  • mať domov pre rodinu
  • tráviť čas cestovaním
  • aby mali vaše deti vzdelanie
  • začať podnikať
  • vyplatiť vaše pôžičky
  • ušetriť peniaze aspoň na 3 mesiace nájmu, pre každý prípad
  • ušetriť si, aby som mohol opustiť prácu
  • šetriť deťom na sporiacom účte
  • ušetriť si, aby som mohol začať

Nie je to také zložité, ako to vyzerá. Krátkodobým cieľom môže byť splatiť dlh, alebo kúpiť nový mixér do kuchyne. Strednodobý cieľ môže byť rodinná dovolenka alebo nové auto. Dlhodobé ciele zvyčajne zahŕňajú plány na odchod do dôchodku, vyplatenie hypotéky alebo pomoc deťom, kým sa postavia na vlastné nohy.

Ciele, ktoré si nastavíte sú vaše; máte tú moc vybrať si čo je pre vás dôležité a navrhnúť podľa toho svoje ciele. Finančné problémy väčšinu ľudí postihnú, pretože nevedia jasne, čo chcú robiť s peniazmi  a preto peniaze minú náhodne. Jasné ciele sa snažíme dosiahnuť a to vám pomôže vytvoriť si plán. Potom už je jednoduché zistiť, ako dosiahneme svoje vytúžené predstavy.

Pri stanovení finančných cieľov premýšľajte o tom koľko musíte ušetriť a za ako  dlho. Potom sa pozrite na to, ako úspory dosiahnete. Pre väčšinu ľudí to znamená odloženie presne stanovenej sumy bokom každý mesiac, samozrejme podľa výplaty. Táto mesačná suma je rozdiel medzi želaním …apremenou želanie na skutočnosť.

Buďte realistickí pri nastavovaní vašich cieľov, nikdy neplánujte príliš optimisticky. Vždy naplánujte horšie – napríklad odloženie menšej sumy mesačne. Vždy predsa môžete neskôr zvýšiť svoje úspory.

Rodinná spolupáca

Výdavkový plán domácnosti zahŕňa všetkých členov rodiny. Urobte si čas a stanovte si spoločne ciele, s ktorými všetci súhlasia. Môže to chvíľku trvať, kým sa nedohodnete. Bez dohody však nebudete schopní dodržať dohodnutý rozpočet, celá rodina musí byť v tomto na vašej strane. Ak máte v domácnosti mladších členov  zapojte ich do rodinného cieľa. Nech sú súčasťou toho, na čom pracujete (napr. nech  sčítajú mince v pohári, ktorými potom zaplatíte ročný poplatok za ich obľúbené aktivity. Naučiť sa šetriť je cenný zvyk, ktorý vydrží po celý život!

Všetci členovia domácnosti sa musia aktívne podieľať na zabezpečení rozpočtového procesu, ak má byť úspešný. Majte rodinné stretnutia kde skontrolujete pokrok a urobíte v rozpočte potrebné úpravy. Každý musí vedieť ako míňa peniaze. Rozdeľte si aj úlohy. Jedna osoba môže byť dobrá v príprave nákupného zoznamu, zatiaľ čo iná môže zaznamenať výdavky v zápisníku alebo v počítači. Ak  si každý uvedomuje aké má výdavky, tak je potom jednoduchšie vzájomne sa podporiť v náročných časoch. Hľadajte spoločne riešenia, neobviňujte navzájom jeden druhého z toho čo sa už stalo

Ak je pre vás motivujúce, keď si všetky svoje plány zapíšete čierne nabielom – sťahujte celú sériu v PDF.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *