Príručka šetrenia pre začiatočníkov – 5.týždeň

Časť 5: Ušetrite na veciach čo nepotrebujete

Konečne téma, ktorú ste chceli všetci počuť.  Šetrenie na nevyhnutných veciach je dôležité a potrebné, ale niekedy aj trochu zdĺhavé.

(POZNÁMKA: Predtým ako pôjdete ďalej, ak ste na blogu nový tak odporúčam začať od začiatku Týždeň 1: Zastavte míňanie.)

Ak máme byť úprimní, ktorý z týchto dvoch scenárov by sa vám páčil viac:

a.) Podarilo sa vám vyjednať pokles zľavu 0,3 percenta z úroku na hypotéke

b). Našli ste najroztomilejší pár značkových topánok, ktoré kedy existovali s 90% zľavou a máte ešte  ďalší zľavový kúpon s  10% zľavou. Navyše, mali posledný pár vo vašej veľkosti. Aký je to pocit?

TIP: Ak si vyberiete možnosť a.) tak túto časť v podstate môžete preskočiť, inak čítajte ďalej.

Obidve ponúkané možnosti sú super výhodné. Rozdiel je v tom, že v možnosti a.) skutočne šetríte peniaze, ktoré by inak odičli z vašej peňaženky. Možnosť b.) je dobrá ponuka, ale v skutočnosti vám nešetrí peniaze. Tieto topánky vás predsa budú niečo stáť (aj keď určite menej ako pôvodná cena). Peniaze však nešetríte, ale míňate.

Minulý týždeň sme sa snažili  šetriť na všetkých otravných veciach, kde míňame peniaze každý mesiac – či chceme alebo nie – potraviny, verejné služby,inkaso, benzín . Dúfam, že sa vám podarilo objaviť veľa možností ako ušetriť aj na týchto povinných platbách.

 

Tento týždeň sa budeme sústrediť na úsporu peňazí na veciach, čo chceme kúpiť, ale nie nevyhnutné pre náš život. Najjednoduchšia odpoveď ako usporiť je jednoducho prestať utrácať peniaze za veci, ktoré nepotrebujeme. To ale nie je pre väčšinu realistické. Radi si totiž urobíme radosť však?

Takže čo teda robiť? Môže to byť ťažká, ale prvý a veľmi jednoduchý spôsob je:

Počkajte na najlepšiu cenu.

Všetko raz pôjde do zľavy, musíte len zostať pokojný.

Je to taký jednoduchý koncept a napriek tomu je ho niekedy ťažké dodržať. Jeden príklad za všetky – pred 3 mesiacmi som kupoval letenky do Londýna. Chcel som ich mať hneď, tak som ich kúpil. Pred 2 týždňami som ich videľ v zľave za menej ako polovicu. Prečo som nepočkal? Letenky neboli moja naliehavá potreba. Bol som iba netrpezlivý. Dúfam, že sa z mojej chyby poučíte!

Úloha na tento týždeň:

1. Prestaňte nakupovať bezmyšlienkovito

Ak sa tento bod na vás nevťahuje, rovno ho preskočte. Pre niektorých z nás  je ale nakupovanie viac ako len cesta k naplneniu nejakej potreby. Je to spôsob ako naplniť svoj čas. Sami seba presviedčate, že  “len pozeráte,” alebo “okukávate výklady,” a nakoniec vás ale pokušenie premôže? Začnete kupovať veci, ktoré nepotrebujete,alebo ešte horšie, ani vlastne nechcete. Bez ohľadu na to, ako dobrú kúpu ste urobili, ak budete kupovať niečo, čo nepotrebujete tak nešetríte! Ušetrite, stačí si nájsť len inú záľubu ako nakupovanie.

2. Zistite čo naozaj chcete

Urobte si zoznam všetkých vecí, ktoré chcete kúpiť. Oblečenie, TV s plochou obrazovkou, topánky, mixér, topánky, nový gauč, atď. A spomenul som topánky? Vedľa každej položky napíšte ako skoro ju budete chcieť / potrebovať, (teda “niekedy do 5 rokov,” “pre môjho bratranca svadbu budúci týždeň,” “tento rok v októbri.”), Rovnako napíšte koľko chcete minúť , Cieľom mieriť nízko, nie je vysoko. Nedávajte zbytočne veľké ciele a nemíňajte viac ako musíte. Snažte sa obmedziť svoj zoznam, tak aby nemal nikdy viac ako 15 položiek. Ak sa niečo nedostane do top 15, potom to pravdepodobne až tak nechcete. Šetrite si peniaze na veci, ktoré naozaj chcete.

3.  Sledujte dobré ponuky!

This is more of an ongoing assignment.  Wish list in hand, you are now free to search for bargains.  But BE CAREFUL.  There are always going to be more bargains available than you can afford to spend.  Stick to the list and to the things you really want.  Diligence truly does pay off, and if you continue looking, you will almost always find what you want at a price you like.  The internet is almost an endless source of bargains, but here are some of my favorite places to look for deals:

Áno, teraz môžete nakupovať – je to súčasť úlohy. Zoberte do ruky zoznam želaní a začnite hľadať najvýhodnejšie možné ponuky. Ale buďte opatrní. Vždy budete k dispozícii viac ponúk, než si môžete dovoliť minúť. Držte sa zoznamu a vecí ktoré naozaj chcete. Časom určite nájdete to čo hľadáte za výhodnú cenu. Internet je takmer nekonečným zdrojom ponúk. Tu je zopár tipov ako a kde nájsť dobrú cenu na tom, čo chcete:

Heureka.sk – väčšina e-shopov je na tomto porovnávači cien. Nájdete tu porovnane cien naprieč e-shopmi. Chcem ale upozorniť na funkcie, ktoré vám pomôžu zistiť či je produkt za naozaj dobrú cenu. Prvou funkciou je história cien – tu si môžete overiť ako sa vyvíjala cena produktu v čase. Druhou je sledovanie ceny (vpravo) – nastavíte si cenu, ktorá je pre vás zaujímavá, zadáte svoj e-mail. Potom už len čakáte kým vás Heureka upozorní na vašu vysnívanú cenu.

E-bay a Amazon –nebojte sa nakupovať aj z týchto zahraničných webov. Často tam nájdete neporovnateľne lepšie ceny ako v SK e-shopoch.

akcneletaky.sk – stránka s aktuálnym prehľadom akčných letákových ponúk. Myslím, že veľmi užitočné.

*   *   *

Nebol to zábavný týždeň? A super správa: Už sme za polovicou 🙂

*   *   *

Príručka šetrenia pre začiatočníkov

Týždeň 1: Zastavte míňanie

Týždeň 2: Vytvorte si rozpočet

Týždeň 3: Šetrite na veľkých veciach

Týždeň 4: Ušetrite na dôležitých veciach

Týždeň 5: Ušetrite na veciach čo nepotrebujete

Týždeň 6: Ušetrite na špeciálnych veciach

Týždeň 7: Usporte si na budúcnosť

Týždeň 8: Zarobte viac peňazí

One thought on “Príručka šetrenia pre začiatočníkov – 5.týždeň

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *