Príručka šetrenia pre začiatočníkov – 4.týždeň

Časť 4: Ušetrite na dôležitých veciach

Už šetríte 4 týždeň. Vedeli ste o tom?  Určite už ale viete, že šetrenie je náročné – a to sme stále iba na polceste. Hlavne to nevzdajte, keď už ste prišli tak ďaleko. Ak je toho na vás veľa, dajte si pauzičku a potom pokračujte kde ste skončili. Táto séria je tu pre vás, nie vy pre ňu..

(POZNÁMKA: Ak ste tu noví, možno chcete začať tu Príručka šetrenia: Úvod)

Tento týždeň sa budeme sústrediť na znižovanie nevyhnutných výdavkov v rozpočte. Spomínate si na prvý týždeň, kde sme oddeľovali to čo chceme od toho čo potrebujeme? Tak práve tento týždeň to využijeme. Sú veci, bez ktorých sa jednoducho nedá žiť – potraviny, inkaso a benzín. S najväčšou pravdepodobnosťou za ne ale môžete zaplatiť menej.

Ako ste si už mohli všimnúť, veľkú úsporu peňazí vám môžu priniesť rôzne letákové akcie ale hlavne rôzne zľavové kupóny. Preto neváhajte a prečítajte si sprievodcu svetom šetriacich kupónov pre začiatočníkov (zatiaľ iba v ENG). Nemáte radi kupóny? Stále existuje mnoho spôsobov, ako znížiť vaše účty za potraviny.  Jednoducho tým, že zmeníte spôsob akým nakupujete.

Ak ste sa už snažili znížiť svoje výdavky v tejto oblasti,  inkaso by malo byť jedným z miest, kde môžete nájsť veľa príležitostí pre úspory! Malé vylepšenia môžu urobiť veľký rozdiel vo vašom vyúčtovaním. Stačí prejsť tú hromadu účtov z každého mesiaca- voda, elektrina, káblovka, telefón, atď.

Náklady na benzín je ťažké výrazne znížiť. Nemáme žiadnu kontrolu nad cenou benzínu a zvyčajne sa jej len musíme podriadiť. Ale existuje niekoľko vecí, ktoré môžeme urobiť, aby sme za náš benzín dostali čo najviac najazdených kilometrov. Aj malé vylepšenia môžu znamenať veľký rozdiel časom.

Tento týždeň je úloha bude veľmi jednoduchá. Prejdeme veci, ktoré musíme platiť či chceme alebo nie. A potom budeme hľadať spôsoby ako znížiť tieto náklady. Trochu tu a tam, 5 € za mesiac v každej z 10 kategórií, a ročne môžete ušetriť napríklad 600 €. (A to je niekoľko párov nových topánok!)

Úloha na tento týždeň:

1. Vytvorte si stratégiu šetrenia v potravinách

Ak už šetríte peniaze zľavovými kupónmi a akciami tak super! Pozrite sa na spôsoby, ako ušetriť ešte viac – niekoľko bezmäsitých jedál týždenne vo vašom jedálničku, varenie z vlastných zásob alebo väčšia prax v nakupovaní podľa rozpočtu. Ak kupóny nepoužívate, tak si určite prečítajte  sprievodcu svetom šetriacich kupónov pre začiatočníkov (zatiaľ iba v ENG).

Ak nepoužívate kupóny a nechcete, stále existuje mnoho spôsobov, ako znížiť účty s potravinami. Napríklad plánovaním jediel a nákupného zoznamu podľa toho, čo je práve vo veľkej zľave alebo za dobrú cenu. Postupne plánujem pridať službu E-Stravovanie, kde budem pripravovať recepty podľa aktuálnych zľavových akcií.

Pre viac nápadov ako znížiť účty za potraviny si prečítajte článok ako znížiť váš účet z potravín na polovicu alebo pozrite ďalšie články z kategórie Jedlo

2.  Znížte svoje inkaso a mesačné účty

Make a list of all the utilities you pay each month, and make an active commitment to reduce each one. For instance, you could commit to reducing your electric bill by setting your A/C a few degrees higher and by turning off the lights during the day (and keeping them off.)  You could decide to eliminate your landline in favor of cell phones, downgrade your cable plan, or switch internet providers.  Remember, ever little bit helps, but whatever you decide to do, WRITE IT DOWN!  Then do it!  Here are some great ideas to get started:

Urobte si zoznam všetkých účtov, ktoré platíte každý mesiac. A nielen to, dajte si záväzok že ich znížite. Napríklad vypnutím svetiel počas dňa alebo úplným vypnutím elektroniky. Skúste zrušiť vašu pevnú linky a kúpiť si radej dobrý mobilný paušál, zmente poskytovateľa internetových služieb atď. Niekedy pomôže, ak si napíšte čo chcete urobiť!  Tak do toho! Tu je zopár nápadov ako začať:

12 spôsobov ako ušetriť na energiách a inkase

13 spôsobov ako znížiť účet za elektrinu

10 spôsobov ako ušetriť na plyne

Používajte menej vody

10 spôsobov ako ušetriť na káblovke alebo satelite

Ako ušetriť peniaze na internete

3.  Zaviažte sa k šetreniu na benzíne!

Buďte špecifický. Zapíšte si aspoň 5 vecí, ktoré môžete začať robiť hneď a môžu pomôcť znížiť náklady. Napríklad lepšie plánovanie vašich ciest (aby boli efektívnešie), spolujazdy s kolegami, prechádzky (ak je to možné) alebo kontrole či sú pneumatiky správne nahustené. Tu sú niektoré ďalšie skvelé nápady a tipy:

Ako dostať benzín zadarmo

Ako za rovanké peniaze najazdiť viac kilometrov

Ako ušetriť na pohonných hmotách

To je všetko pre tento týždeň. Nebolo to až také zlé, však? Je úžasné, koľko peňazí  doslova vyhodíme každý mesiac len preto, že nevenujeme pozornosť detailom vo všetkých rôznych oblastiach.

*   *   *

Príručka šetrenia pre začiatočníkov

Týždeň 1: Zastavte míňanie

Týždeň 2: Vytvorte si rozpočet

Týždeň 3: Šetrite na veľkých veciach

Týždeň 4: Ušetrite na dôležitých veciach

Týždeň 5: Ušetrite na veciach čo nepotrebujete

Týždeň 6: Ušetrite na špeciálnych veciach

Týždeň 7: Usporte si na budúcnosť

Týždeň 8: Zarobte viac peňazí

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *