Príručka šetrenia pre začiatočníkov – 3.týždeň

Tretia časť: Šetríme na veľkých mesačných výdavkoch v domácnosti

Posledný týždeň ste trávili tvorbou rozpočtu a zaznemenávali ste všetky vaše nákupy. Verím, že teraz už máte celkom jasnú predstavu kam idú vaše ťažko zarobené peniaze. Počas nasledujúcich 6 týždňov majte všetky tieto listy po ruke-budete musieť upravovať svoje čiastky, keď budeme pracovať na znížení nákladov v rôznych kategóriách. Takisto aj naďalej zaznamenávajte všetky svoje nákupy do prehľadu výdavkov.

(POZNÁMKA: Ak ste tu nový alebo ste premeškali posledné 2 týždne, možno bude lepšie ak začnete na článku Týždeň 1: Zastavte míňanie pred tým ako budete pokračovať touto úlohou!)

Tento týždeň sa budeme venovať veľkým výdavkom v domácnosti. Pozrieme sa, ako znížiť výdavky na bývanie, hypotéku alebo poistné . Nie je to moja šálka káva, sám sa to stále učím. Občas mám toho až nad hlavu. A ak to mám tak ja, tak verím že aj mnoho z vás je na tom podobne. Tak poďme na to spoločne, nejako to snáď dáme. Naštastie je internet ako bazén plný vedomostí. Tento týždeň si v ňom trochu zaplávame 🙂

Najdôležitejšia vec, ktorú si musíte pamätať ak sa bavíme o vašich financiách a míňaní je:

Všetko je vyjednateľné.  Už nie sme v socializme. Žijeme na Slovensku, kde poznáme konkureniu a firmy sa snažia (mali by sa) bojovať o zákazníka. A to je naša veľká výhoda. Vďaka konkurencii môžete zjednávať ceny. Ako dobrý príklad nám poslúžia mobilní operátori. Skúste si pred kúpou nového paušálu zistiť čo najviac o ponukách konkurencie. Vďaka tomu budete vedieť čo je výhodné a môžete so svojím súčasným operátorom vyjednávať. Nechce vám dať výhodnejšiu cenu? Dobre, nevadí – viete že konkurencia vám takú cenu dá. Vyskúšajte to! Vedomosti a informácie hrajú vo váš prospech. Podobná stratégia platí aj pre PZP na auto, osobné poistenie a poistenie domu a v konečnom dôsledku aj energie.

Tu je vaša úloha:

1.  Preskúmajte možnosti zníženia hypotéky alebo prenájmu

Once you’ve done your homework, decide if making some changes or re-negotiating your rent or mortgage would be the right solution for your family.  I found some awesome, super informative, and, most importantly, short articles to start with:

Hneď ako preskúmate možnosti začnite pracovať na znížení hypotéky alebo prenájmu. Práve toto môže byť kľúčové v šetrrení pre vašu rodinu. Mám pre vás zopár krátkych, ale zaujímavých článkov – dobré tipy pre začiatok:

AKo ušetriť na hypotéke ? (ak už ju máte)

Ako donútite svoju banku, aby vám znížila úrok na hypotéke? (ak už ju máte)

Ako znížiť úrok na hypotéke? (chcete nový byt/dom)

10 spôsobov ako znížiť nájomné (ste v prenájme)

Ako vyjednať lepšie nájomné (ste v prenájme)

2. Ako znížiť poistky ktoré platíte?

Prvá vec, ktorú sa musíte sami seba opýtať: Naozaj takú posistku potrebujem? Ak nie, tak ju zrušte. Alebo existuje ďalšie riešenie. Stačí nájsť tú najlepšiu možnú poistku, ktorá vám prinesie skutočnú hodnotu a nezaplatíte za ňu majetok. Stačí si otvoriť internet a sami budete prekvapení koľko sa dá ušetriť na poistkách. Pozrite sa napríklad:

Koľko môžete ušetriť na PZP?

Koľko môžete ušetriť na poistení domu?

Dá sa ušetriť na havarijnom poistení?

————————-

Zostaňte naladení na budúcotýždňovú výzvu. Chcete predsa ušetriť peniaze na veľké veci, nie?

————————-

Príručka šetrenia pre začiatočníkov

Týždeň 1: Zastavte míňanie

Týždeň 2: Vytvorte si rozpočet

Týždeň 3: Šetrite na veľkých veciach

Týždeň 4: Ušetrite na dôležitých veciach

Týždeň 5: Ušetrite na veciach čo nepotrebujete

Týždeň 6: Ušetrite na špeciálnych veciach

Týždeň 7: Usporte si na budúcnosť

Týždeň 8: Zarobte viac peňazí

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *