Príručka šetrenia pre začiatočníkov – 2.týždeň

Časť 2: Vytvorte si rozpočet

Je to už týždeň.  Tak ako, darí sa vám nemíňať?

Hneď na začiatok dobrá správa:  môžete zase začať míňať. Zlá správa je, že po dnešnom článku možno nebudete ani chcieť.

Dúfam, že po minulotýždňovom článku a cvičení začali ste premýšľali o svojich výdavkoch a prečo míňate. Ideálne už viete rozlišovať medzi vecami čo chcete a tými čo potrebujete.

(DOLEŽITÉ: Ak ste tu nový a premeškali ste náš minulotýždňový článok, možno chcete začať Týždeň 1: Zastavte míňanie pred dnešným cvičením!)

Než pôjdeme ďalej, chcem vysvetliť jednu dôležitú vec. V minulom článku som písal o rozdiele medzi slovami”chcete” a  “potrebujete”. Nikde som vám nezakázal, aby ste niečo “chceli”. Je v poriadku, že chcete pekný dom alebo dobré jedlo, alebo topánky. Zlé však je, ak všetky tie veci chcete na úkor svojho finančného blahobytu alebo vášho manželstva alebo vašich deti -čo je oveľa dôležitejšie ako nejaké veci.

Ak máte výdavky pod kontrolou, dokážete si každý mesiac nejaké peniaze usporiť, splácate všetky svoje účty včas, presne viete kam vaše peniaze idú a nestresujete sa pre nepredvídané výdavky, potom pravdepodobne nemusíte tento článok ani príručku čítať.

Ale väčšina z nás bojuje každý mesiac s prežitím. Začal som písať tento blog, ako záznam o svojom šetrení, účení ako šetriť. Nie lebo som to vedel, ale aby som sa to naučil.

Tento týždeň bude úloha vyžadovať trochu viac vášho úsilia. Krutá pravda je, že nikto za vás nemôže urobiť rozpočet. Neexistujú žiadne magické ani narýchlo urobené riešenie , ktoré bude mať trvalé výsledky. Zlepšenie finančnej situácie bude vyžadovať zmenu. A zmena je ŤAŽKÁ. Musíte ju však podstúpiť.

Nedovoľte strachu, aby vás zastavil. Môže byť hrozné otvoriť Pandorinu skrinkus názvom ROZPOČET. Ak ste sa dočítali až sem, viete že niečo musíte urobiť. Zhlboka sa nadýchnite, zoberte odvahu a jednoducho to urobte.

Úloha pre tento týždeň:

Príručka šetrenia pre začiatočníkov – pracovný hárok rozpočet

1. Zhodnoťte svoje príjmy a fixné výdavky

Vytlačte si pracovný hárok rozpočet uvedený vyššie. Následne pozbierajte vaše bankové výpisy, účty a akékoľvek iné finančné informácie, na ktoré si spomeniete. Môže sa vám hodiť kalkulačka. Dajte si pohárik vína, sadnite si (so svojím partnerom alebo manželom), a začnite prechádzať čísla. Použite list číslo jedna a vypíšte všetky svoje zdroje príjmov, rovnako ako aj všetky kľúčové fixné platby (také, čo robíte každý mesiac)

Použite list 2. Spočítajte všetky vaše fixné výdavky a odpočítajte ich od celkového príjmu. Zostalo vám číslo, s ktorým budete pracovať na vytvorení rozpočtu.

V nadchádzajúcich týždňoch budeme hľadať spôsoby, ako znížiť vaše fixné a variabilné náklady. Teraz ale potrebujeme začať s tým, čo máme.

2.  Vytvorte rozpočet variabilných výdavkov

Ceruzkou vyplňte v každej kategórii sumu, ktorú v súčasnosti platíte každý mesiac. Potom sa spočítajte jednotlivé čísla a výslednú sumu porovnajte s číslom z listu 2. Ak sú variabilné výdavky vyššie, prejdite všetky kategórie znova a znižujte jednotlivé výdavky podľa potreby. Samozrejme niektoré veci, ako voda a elektrina nebude nastaviteľné. Iné však môžete pravdepodobne významne znížiť. Nezabudnite vo svojom rozpočte na ÚSPORY, aj keď len malé množstvo. Ak máte platby kreditnou kartou, takisto ich žahrňte sem.

3. Dajte si čas na sebareflexiu

Tento krok môže byť najťažší, ale je aj najdôležitejší. Vyplňte list 4 a urobte konkrétne rozhodnutia a ciele na základe rozpočtového cvičenia.

Možno ste si uvedomili, že chcete zrušiť vašu kreditnú kartu alebo aspoň obmedziť jej používanie (naplňte misku vodou, dajte tam svoje kreditné karty a zamrazte ich. Keď nič iné, aspoň to spomalí!) Možno ste pripravení začať baliť obedy namiesto menučiek. A možno sa chcete vzdať satelitu alebo káblovky. Rozhodovanie na čo minúť svoje peniaze je veľmi osobné – preto ho musíte urobiť sami (alebo so svojim partnerom.)

4. Zaznamenajte svoje výdavky a ako míňate

Posledná stránka PDF slúži na zaznamenávanie výdavkov. Vytlačte si toľko strán, koľko potrebujete a používajte ich na zaznamenanie všetkého na čo utrácate. Na konci každého dňa a  potom znovu na konci každého týždňa prejdite svoje výdavky, aby ste sa ubezpečili že idete správnym smerom. Čím častejšie budete výdavky kontrolovať, tým menšia je pravdepodobnosť straty kontroly.

———————

Pamätajte, že nie som finančný expert. Môžete používať tieto listy, ak vám pomôžu a dávajú vám zmysel. Existuje však veľa iných rozpočtových kníh, zošitov a softvérov, ktoré by vám možno vyhovovali lepšie.

———————-

Uff, to je týždeň! Viem, že je toho dosť, ale nevzdávajte to prosím! Sľubujem, že ak vydržíte do konca, tak váš bankový účet vám poďakuje. Ďalší článok príde budúcu stredu. A pamätajte, som zvedavý na váš názor! Ako vám išiel prvý týždeň? Čo ste sa dozvedeli o sebe alebo vašom rozpočte? Teším sa v komentároch

———————-
Príručka šetrenia pre začiatočníkov

Týždeň 1: Zastavte míňanie

Týždeň 2: Vytvorte si rozpočet

Týždeň 3: Šetrite na veľkých veciach

Týždeň 4: Ušetrite na dôležitých veciach

Týždeň 5: Ušetrite na veciach čo nepotrebujete

Týždeň 6: Ušetrite na špeciálnych veciach

Týždeň 7: Usporte si na budúcnosť

Týždeň 8: Zarobte viac peňazí

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *