Príručka šetrenia pre začiatočníkov – 1.týždeň

Práve ste začali čítať Príručku o šetrení pre začiatočníkov.

Cieľom tejto príručky je zlepšiť vašu finančnú situáciu – vďaka niekoľkým úlohám, nástrojom, radám a tipom. Jednoducho – je to 8-týždňová cesta k zlepšeniu vášho domáceho rozpočtu

Každý týždeň budeme riešiť jednu špecifickú oblasť pracovať a potom plniť úlohy súvisiace s určitou časťou nášho finančného života. Je dôležité uvedomiť si, že zmena k lepšiemu bude vyžadovať vaše úsilie a odhodlanie. Nestačí, aby ste si o tom iba prečítali

Pre vysvetlenie:  Nie som finančný expert, ani žiadny finančný odborník. Mám titul z oblasti business a management. Všetky články sú napísané vďaka zozbieraniu informácii z internetu a doplnené osobnou skúsenosťou z môjho šetrenia. Toto je niekoľkokroková príručka.

Časť prvá: Zastavte míňanie

Šetrenie nie je jednoduché. Svet okolo nás tlačí, aby sme neustále míňali viac a viac peňazí. Všade okolo nás je reklama a je ťažké brániť sa jej.

Takže čo musíme urobiť?

Vlastne je to celkom jednoduché: Zastaviť. Nakupovanie. Vecí

Teória je vždy jednoduchá. V praxi je to oveľa ťažšie a zložitejšie.

Často utrácame za veci, ktoré nepotrebuje. Vždy si však nájdeme veľa dôvodov prečo si tú či onú vec kúpiť. Povedali ste si už niekedy niečo takéto: Mám z toho dobrý pocit. Chcem vyzerať lepšie. Chcem, aby náš dom bol pekný. Chcemm to, lebo to majú ostatní. Nakupovanie je zábava. Nakupujem lebo sa nudím. Chcem, aby ma mali ľudia radšej. Musím byť “in”.  Taký dobrý nákup/zľavu si nesmiem nechať ujsť. Kúpim to, čo ak sa mi to raz zíde. Som pod časovým tlakom a v strese.  Bolo to na predaj. Som závislý na [McDonald-e, tabau, topánkyach, zľavách, knihách,…

Zdá sa vám to povedomé?

Pravdou je, že bez ohľadu na dôvod, veľakrát minieme peniaze na niečo zbytočné, alebo aktuálne nepotrebné. Musím jesť, ale chcem jesť v McDonalde. Musím nosiť topánky, ale chcem mať desiatky párov v každej farbe a štýle aký si dokážete predstaviť. Je  veľmi dôležité uvedomiť si rozdiel medzi tým, čo si myslíme, že potrebujeme, a čo skutočne potrebujeme. Je to prvý a  zásadný krok na ceste k úsporám.

Nechápte ma zle. Nehovorím, že nesmiete nikdy míňať peniaze a žiť strohý (a nudný) život bez zábavy, alebo chutného jedla. Ale pre účely tejto príručky musíme začať s obmedzením všetkých výdavkov. To nám pomôže dostať náš rozpočet a finančnú situáciu tam, kam chceme.

Čo musíme spoločne tento týždeň zvládnuť:

1.  Zmrazte svoje míňanie, zastavte výdavky

Skúste aspoň týždeň neminúť žiadne peniaze – mimo toho čo je nevyhnutne potrebné a záleží od toho vaše prežitie. Žiadne oblečenie, žiadne sladkosti, žiadne zastávky u McDonalds, proste nič. Nebojte sa, je to len týždeň. Nezomriete. A ak ste naozaj motivovaní, skúste to vydržať ak dlhšie ako týždeň. Je to skvelý spôsob ako rýchlo dostať svoj rozpočet do správnych koľají.

2.  Urobte si zoznam toho čo CHCETE a POTREBUJETE

Nájdite si čas a popremýšlajte na čo mesačne míňate svoje peniaze.  Všetky veci na ktoré prídete rozdeľte na:

  • zoznam potrieb (nájom, nákup potravín, leasing, atď)
  • zoznam želaní . (káblová televízia, značkové džínsy, Starbucks, atď.)

Nad vecami nepremýšlajte, ale si ich aj riadne fyzicky zapíšte

3. Inšpirujte sa

Prečítajte si zopár článkov, ktoré vás nakopnú a inšpirujú, motivujú. Dajú vám prehľad čo robiť, kym skúšate nemíňať peniaze.

In Search of Financial Peace

5 important lessons I’ve learned so far.

Why I Took My Kids’ Toys Away (And Why They Won’t Get Them Back)

A great reminder that more stuff doesn’t make us happier.

7 Smart Things to Teach Kids About Money

These are 7 smart things all parents should learn too!

It Doesn’t Matter What You Think…Well Kind Of…

A super insightful post about the reality of driving a beater.

4.  Nájdite nové BEZPLATNÉ spôsoby vyplnenia voľného času

Premýšľajte dlho a tvrdo o tom kde a prečo míňate peniaze. Ak nakupovaním iba vypĺňate voľný čas a prázdnotu vo svojom živote, tak si nájdite iné koníčky, ktoré vás nič nestoja. Choďte do knižnice a pozrite sa na niektoré nové knihy, preskúmajte prírodu v okolí, upracte všetky skrine do konca leta. Alebo ešte lepšie, spojte sa s vo vašej snahe ušetriť s niekoľkými priateľmi – môžete šetriť spolu. Nie je nič efektívnejšie ako trochu zodpovednosti a verejný sľub okoliu 🙂

Možno vás veľmi prekvapí, koľko rôznych možností trávenia času máte. Svet je plný voľných aktivít. Stačí sa len trochu zamyslieť.

Stále vás nič nenapadá? Tu je niekoľko nápadov:

Vzdelávajte sa zdarma

50 skvelých vecí ktoré sa môžete naučiť a nič vás to nestojí.

Bezplatné rodinné aktivity

25 zábavných nápadov na čas strávený s rodinou

Návod na skvelé rande (bez peňazí)

20 spôsobov ako stráviť čas so svojou láskou – bez míňania peňazí

—————————-

A to je pre tento týždeň všetko! Sledujte nás ďalší štvrtok a  pamätajte, som zvedavý na vaše komentáre! Ak ste sa rozhodli podstúpiť túto 8 týždňovú výzvu, alebo ak máte nejaké nápady rôzne aktivity zdarma, ktoré chcete zdieľať, prosím nechajte komentár nižšie. Šetrenie peňazí je oveľa väčšia zábava, keď máte niekoho, kto ju s vami zdieľa.

—————————
Príručka šetrenia pre začiatočníkov

Týždeň 1: Zastavte míňanie

Týždeň 2: Vytvorte si rozpočet

Týždeň 3: Šetrite na veľkých veciach

Týždeň 4: Ušetrite na dôležitých veciach

Týždeň 5: Ušetrite na veciach čo nepotrebujete

Týždeň 6: Ušetrite na špeciálnych veciach

Týždeň 7: Usporte si na budúcnosť

Týždeň 8: Zarobte viac peňazí

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *