Ako ušetriť peniaze na energiách a účte za elektrinu II. (kúrenie a ohrev vody)

A máme tu druhú časť série Ako ušetriť peniaze na energiách a účte za elektrinu, zameranú na kúrenie a ohrev vody. Nebudeme vám tu radiť “Kúpte si nový a energeticky úsporný boiler. Skôr vám ponúkneme free a low-cost (nízkonákladové) cesty na zníženie nákladov na elektrinu a energie. Väčšinou už všetko potrebné vybavenie na znížnie účtov doma máte.

V prvej časti sme sa pozreli na to ako ušetriť peniaze na energiách za väčšinu spotrebičov v domácnosti – pračka, sušička, umývačka riadu, chladnička, mraznička a rúra. Vo zvyšných častiach série preberieme:

  • Časť 2: Ako ušetriť peniaze na energiách a účte za elektrinu II. (klimatizácia a kúrenie)
  • Časť 3: Ako ušetriť peniaze na energiách a účte za elektrinu III. (elektronika, počítače, laptopy a osvetlenie)
  • Časť 4: Ako ušetriť peniaze na energiách a účte za elektrinu a čo robiť ak raz začnete šetriť IV.

Ako ušetriť na kúrení a ohreve vody

Kúrenie a ohrev vody tvorí významnú časť každého rodinného rozpočtu, resp.výdavkov na energie. Podľa štatistík je to priemerne 30 až 60 € mesačne. Nižšie nájdete tipy ako na kúrení ušetriť:

Kúrenie – tipy ako ušetriť

Here are tips to save money with your furnace and heat up in ways you may not have thought of:

  • Každý znížený stupeň na termostate vám ušetrí 2% z účtu za kúrenie. Nastavte na termostate znženie teploty kým spíte alebo ste preč z domu.
  • Programovateľné termostaty vám môžu ušetriť každý rok približne 180 € z nákladov na kúrenie tým, že vytvoríte plán kúrenia pre vašu domácnosť. Inteligentné termostaty vám dokonca umožnia ovládať teplotu domu cez aplikáciu v smartfóne alebo cez PC.
  • V starších domoch uniká 40 % tepla do vzduchu. Nemáte paniaze na veľkú rekonštrukciu alebo zateplenie? Nakúpte aspoň nové tesnenia okien a špeciálne okenné fólie. To zastaví úniky tepla, ale aj peňazí z vašej peňaženky.
  • Počas slnečných dní nechajte slniečko, nech vyhreje váš domov. Odostrite závesy, dvihnite rolety – nech vám slniečko zadarmo dom vyhreje.

Tu sú tipy, ako ušetriť peniaze na kúrení. Ale mysleli sme aj na ohrev vody:

Ohrev vody – ako ušetriť bez studenej sprchy

Skúšate skracovať čas sprchovania, aby ste ušetrili na ohreve vody? Ak používate elektrinu na vykurovanie zásobníka teplej vody, tieto tipy môžufungovať lepšie ako studená sprcha:

  • Nainštalujte miniohrievače vo svojich kuchyniach a kúpeľniach – ušetríte vodu aj peniaze.
  • Znížte teplotu vody v boileri. Zníženie o 5 ° C vám môže ušetriť 3% na účte za energie a predĺžiť jeho životnosť.

 

Ušetrite na účtoch za energie s malými zmenami na kúrení a ohreve vody

Malé zmeny spôsobu používania kúrenia a ohrevu teplej vody vám môžu ušetriť obrovské peniaze na účte za energie. Dokonca aj malé investície ako malé ohrievače alebo utesňovanie vám môže ušetriť stovky eur v priebehu nasledujúcich niekoľkých rokov.

Tu šetrením nekončíme! V prvej časti sme hovorili ako ušetriť peniaze na energiách za väčšinu spotrebičov v domácnosti a v ďalšej časti budeme hovoriť ako jednoducho ušetriť  na elektronike a osvetlení.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *