Ako ušetriť peniaze na energiách a účte za elektrinu III. (elektronika, počítače, laptopy a osvetlenie)

Už ste dostali veľa tipov ako ušetriť na energiách – vďaka maličkým zmenám vo vašom každodennom živote. Viete ako malými krokmi šetriť na domácich spotrebičoch, na kúrení a ohreve vody. Teraz sa bližie pozrieme na to, ako ušetriť energiu na elektronike, počítačoch a osvetlení.

Elektronika a osvetlenie sú oblasti, na ktorých môžeme jednoznačne ušetriť. Pozrime sa na prvé tipy, ktoré opäť znížia vaše účty za elektrinu.

Zábavná elektronika – jasná cesta šetrenia

10% elektrickej energie vo vašej domácnosti spotrebováva práve “zábavná” elektronika – televízory, digitálne kamery a zvukové systémy. Tu je návod, ako ušetriť:

 • až 75% energie spotrebuje domáca elektronika, keď je vypnutá, ale stále zapojená do steny. Ó áno, tie maličké červené a zelené svetielka. To oni za to môžu. Pritom je riešenie jednoduché: kúpte napájací kábel s prepäťovou ochranou a ľahko vypnete všetku elektroniku naraz.
 • Nabíjačky a adaptéry sú teplé, aj keď už nenabíjajú. To preto, lebo používajú elektrinu po celú dobu, kým su zapojené. Odpojte ich, hneď ako donabíjate telefón, tablet alebo iné zariadenie.
 • Používajte dobíjacie batérie pre elektroniku v dome ako sú bezdrôtové telefóny a digitálne fotoaparáty. Sú nákladovo efektívnejšie ako jednorazové batérie v dlhodobom horizonte.

Domáca kancelária – šetríme na počítačoch

Na počítačoch a notebookoch strávime veľa času a možno si myslíte, že je nemožné ušetriť na njch energie. Stále však môžeteušetriť veľa. Tu je návod:

 • Ak si môžete vybrať, tak zvoľte radšej notebook namiesto stolného PC. Notebooky spotrebujú až o 90 % menej energie.
 • Šetriče obrazovky neušetria peniaze, ale vypnutie počítača áno. Vypnite ho vždy, kým niekam odídete.
 • Dajte tlačiareň a skener do režimu spánku. Takto nemusíte pripájať a odpájať svoje zariadenia zakaždým, keď ich použijete, ale budú spotrebúvať menej energie a ušetria peniaze.

Ako ušetriť peniaze na osvetlení?

Osvetelenie tvorí až 21 % celého vášho účtu za energie. Naučte sa ako v dlhom období ušetriť na osvetlení čo najviac:

 • Skontrolujte aké používate žiarovky a rozhodnite sa či budete investovať do úsporných:
  1. Klasické žiarovky produkujú svetlo, keď elektrina ohrieva drôt – sú najmenej energeticky úsporné žiarovky na trhu.
  2. CFL žiarovky sú tie, čo vyzerajú ako sklenená pružina. Používajú o 75% menej energie ako klasické žiarovky a vydržia 5 až 10 krát dlhšie.
  3. LED žiarovky sú väčšinou menšie žiarovky, ktoré sú extrémne energeticky úsporné. Tiež používajú o 75% menej energie než klasické žiarovky a môžu vydržať až 25 rokov.
 • Využite čo najviac denné svetlo. Odostrite záclony a dvihnite rolety počas dňa.

Osvetlenie a elektronika vo vašej domácnosti, ako notebooky a počítače, je cenná. To sú ale aj peniaze, ktoré ste mohli ušetriť na účte za elektrinu. Zvážte, či investícia do LED svetiel nestojí za dlhodobé úspory pre vašu rodinu.

Teraz už viete ako ušetriť peniaze na domácich spotrebičoch, kúrení a ohreve vody a taisto aj osvetlení a elektronike v domácnosti. No nie je to krásne?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *